Om Sjuhärads Elevdatabas

Sjuhärads Elevdatabas innehåller uppgifter om samtliga ungdomar mellan 16-19 år. Både de som går i gymnasie- och gymnasiesärskolan och de som inte slutfört en gymnasieutbildning och därmed är aktuella för det kommunala aktivitetsansvaret. Databasen genererar ekonomiska underlag för utbetalning av interkommunala ersättningar och bidrag till fristående skolor från kommunerna.

Databasen används också för planering och uppföljning på lokal och regional nivå. I databasen går det till exempel att följa elevernas placeringar och rörelser inom gymnasiet. Kommunerna använder även databasen som ett verktyg för att fullgöra det kommunala aktivitetsansvaret gentemot de elever som är aktuella för insatser.

Bollebygds Kommun | Borås Stad | Herrljunga Kommun | Marks Kommun | Svenljunga Kommun | Tranemo Kommun | Ulricehamns Kommun | Vårgårda Kommun

Kontakt | Sjuhärads Elevdatabas

sjuharadselevdatabas@boras.se
Systemansvar ekonomifrågor: Annika Redhage telefon 033-35 77 73
Systemansvar tekniska frågor: Jörgen Erlandsson telefon 033-35 77 46

Gymnasie- och vuxenutbildningsförvaltningen i Borås Stad ansvarar för drift och administration av databasen som implementerades i maj 2017.

2019-05-20T11:29:55+00:00

Nyheter elevdatabas

Viktig information till dig som är administratör för en fristående skola i Sjuhärads elevdatabas 2019

2019-06-17|Kommentarer inaktiverade för Viktig information till dig som är administratör för en fristående skola i Sjuhärads elevdatabas 2019

Information till fristående huvudmän och landstingsskolor

Här kommer viktig information om årskursuppflyttning, inskrivning av nya elever samt utbetalningar från kommuner under sommaren.

(mer…)

Sommarkörningar

2018-06-15|Kommentarer inaktiverade för Sommarkörningar

Information till fristående huvudmän och landstingsskolor

Här kommer viktig information om årskursuppflyttning, inskrivning av nya elever samt utbetalningar från kommuner under sommaren.

(mer…)

Extra preliminärkörning

2018-04-03|Kommentarer inaktiverade för Extra preliminärkörning

Vi har idag gjort en extra preliminärkörning pga att vi nu har lagt in ett stort antal friskolor utanför regionen. Se gärna över så att eleverna stämmer.

Körningar

2018-02-07|Kommentarer inaktiverade för Körningar

Den 5 och 10 varje månad görs en preliminär körning. Den 16 varje månad görs den definitiva körningen.

Inafaller den 5, 10 eller 16 på en röd dag eller helg görs körningen dagen efter.

Gäller ej juli-augusti.

Hej på det nya året!

2018-01-10|Kommentarer inaktiverade för Hej på det nya året!

Som ni säkert såg så kom det inte med något busskortstillägg på preliminärkörningen förra veckan. Detta är tillträttat på dagens körning. Vi kommer att göra en till preliminärkörning på fr 12/1. Skarp körning blir på ti 16/1.

Kontakt | Sjuhärads Elevdatabas

sjuharadselevdatabas@boras.se
Systemansvar ekonomifrågor: Annika Redhage telefon 033-35 77 73
Systemansvar tekniska frågor: Jörgen Erlandsson telefon 033-35 77 46

Gymnasie- och vuxenutbildningsförvaltningen i Borås Stad ansvarar för drift och administration av databasen som implementerades i maj 2017.

2019-06-26T08:14:44+00:00

Strömma Naturbrukscentrum

Strömma Naturbrukscentrums webbplats:

www.strommanaturbruk.se

Fristående gymnasieskola

2020-11-04T13:03:14+00:00

Aktivitetsansvar

Kommuner

Borås Stad
KAA-enheten: Kaa@boras.se
Julia Josefsson, julia.josefsson@boras.se, tfn 033-35 54 34, 0728-85 15 58
Karin Åhman, karin.ahman@boras.se, tfn 0734-32 75 58
Lotta Seger, lotta.seger@boras.se, tfn 033-35 78 50, 0704-55 78 50
Linda Johansson, linda.Johansson@boras.se, tfn 033-35 87 61, 0734-15 31 26

Marks kommun
Rose-Marie Carlsson, rose-marie.carlsson@mark.se, tfn 0320-21 74 09
Daniel Janevski, daniel.janevski@mark.se, tfn 0320-21 77 73

Ulricehamns kommun
Martin Brandhill, martin.brandhill@ulricehamn.se, tfn 0321-595 454, 076-643 54 54
Ann-Charlotte Brobjer, anncharlotte.brobjer@ulricehamn.se, tfn 0321-59 54 45

Tranemo kommun
Charlotta Paulsson, charlotta.paulsson@tranemo.se, tfn 0325-57 65 03

Herrljunga kommun
Birgitta Fredriksson, birgitta.fredriksson@herrljunga.se, tfn 0513-173 04

Vårgårda kommun
Jennie Hilmersson, jennie.hilmersson@vargarda.se, tfn 0322-60 05 02

Bollebygds kommun
Kristina Knutsson, kristina.knutsson@bollebygd.se, tfn 0734-647208
Veronica Jufors, veronica.jufors@bollebygd.se, tfn 0734- 647571

Svenljunga kommun
Pia Hagrenius, pia.hagrenius@svenljunga.se, tfn 0325-182 13

Fristående skolor

LBS – Kreativa gymnasiet Borås
Cecilia Rigert, cecilia.rigert@lbs.se,  tfn 033-17 03 48
Sanna Christiansen, sanna.christiansen@lbs.se, tfn 033-17 03 43

Praktiska Borås
Richard Edström, richard.edstrom@praktiska.se   tfn 0703-200 980

Realgymnasiet, Borås
Johanna Hane, johanna.hane@realgymnasiet.se, tfn 010-139 81 01, 0766-47 20 00

Drottning Blankas gymnasieskola , Borås
Johannah Karlsson, johannah.karlsson@dbgy.se, tfn 0703-66 49 14
Jessica Lindquist, jessica.lindquist@dbgy.se, tfn 0722-214 346

2020-11-04T10:14:25+00:00

Kontaktpersoner Sjuhärad

MARKS KOMMUN
Barn- och utbildningsförvaltningen
511 80 Kinna
Tfn 0320-21 74 09
Fax 0320-359 52
Kontaktperson: Rose-Marie Carlsson, rose-marie.carlsson@mark.se

NATURBRUKSKANSLIET
Antagning för Naturbruksgymnasiet Sötåsen, Svenljunga och Uddetorp
Regionens Hus, 541 80  Skövde
Tfn 0700-82 29 48
www.naturbruk.nu
Kontaktperson: Anneli Ekh, anneli.ekh@vgregion.se

SUNDLERGYMNASIET
447 80 Vårgårda
Tfn 0322-60 08 86
Kontaktperson: Thomas Johansson, thomas.johansson@vargarda.se

TINGSHOLMSGYMNASIET
523 86 Ulricehamn
Tfn 0321-59 54 45
Fax 0321-59 55 09
Kontaktperson: Ann-Charlotte Brobjer, anncharlotte.brobjer@ulricehamn.se

TRANEMO GYMNASIESKOLA
Brogatan 11, 514 80 Tranemo
Tfn 0325-57 65 07
Fax 0325-57 65 49
Kontaktperson: Hanna Wensby, hanna.wensby@tranemo.se 

2020-10-07T05:51:50+00:00

ANV EJ Antagningsstatistik

Antagningsstatistik

Du kan här hitta uppgifter om antagningen för olika program till skilda gymnasieskolor. Vi kommer att lägga ut uppgifterna allt eftersom vi får dem från de olika kommunerna.

Medeltal för de kommunala skolorna i Borås

Medeltal för Ulricehamn

Medeltal Marks Gymnasieskola

Medeltal Tranemo Gymnasieskola

Medeltal Sundlergymnasiet, Vårgårda

 

Skolstatistik – Kvalitet och resultat

Här kan du se vilka resultat som uppnåtts i skolorna, som till exempel betyg eller vad eleverna tycker om undervisningens innehåll och kvalitet.

Borås Stads gymnasieskolor
(Almåsgymnasiet, Bäckängsgymnasiet, Sven Eriksonsgymnasiet, Tullengymnasiet, Viskastrandsgymnasiet)

 

2016-10-25T16:20:13+00:00

Bäckängsgymnasiet

Bäckängsgymnasiets webbplats:

borasgymnasier.se

Kommunal gymnasieskola

2020-11-05T10:12:39+00:00

Almåsgymnasiet

Almåsgymnasiets webbplats:

borasgymnasier.se

Kommunal gymnasieskola

2020-11-05T10:11:10+00:00
Till toppen