About Anna Stenberg

This author has not yet filled in any details.
So far Anna Stenberg has created 62 blog entries.

Om Sjuhärads Elevdatabas

Sjuhärads Elevdatabas innehåller uppgifter om samtliga ungdomar mellan 16-19 år. Både de som går i gymnasie- och gymnasiesärskolan och de som inte slutfört en gymnasieutbildning och därmed är aktuella för det kommunala aktivitetsansvaret. Databasen genererar ekonomiska underlag för utbetalning av interkommunala ersättningar och bidrag till fristående skolor från kommunerna.

Databasen används också för planering och uppföljning på lokal och regional nivå. I databasen går det till exempel att följa elevernas placeringar och rörelser inom gymnasiet. Kommunerna använder även databasen som ett verktyg för att fullgöra det kommunala aktivitetsansvaret gentemot de elever som är aktuella för insatser.

Bollebygds Kommun | Borås Stad | Herrljunga Kommun | Marks Kommun | Svenljunga Kommun | Tranemo Kommun | Ulricehamns Kommun | Vårgårda Kommun

Kontakt | Sjuhärads Elevdatabas

sjuharadselevdatabas@boras.se
Systemansvar ekonomifrågor: Annika Redhage telefon 033-35 77 73
Systemansvar tekniska frågor: Jörgen Erlandsson telefon 033-35 77 46

Gymnasie- och vuxenutbildningsförvaltningen i Borås Stad ansvarar för drift och administration av databasen som implementerades i maj 2017.

Ansvariga för introduktionsprogram

BOLLEBYGD
Eva Brandt, eva.brandt@bollebygd.se, tfn 033-430 56 50

BORÅS
Eero Jensholm, eero.jensholm@boras.se, tfn 033-35 79 54

HERRLJUNGA
Maria Lanneskär, maria.lannerskar@admin.herrljunga.se, tfn 0513-172 99

MARK
Per Nydahl, per.nydahl@mark.se, tfn 0320-21 73 70

SVENLJUNGA
Lars Bengtsson, lars.bengtsson@svenljunga.se, tfn 0325-182 33

TRANEMO
Annika Persson, annika.persson@tranemo.se, tfn 0325-57 65 32

ULRICEHAMN
Marita Lindman Johansson, marita.lindmanjohansson@ulricehamn.se, 0321-59 54 45

Nyheter elevdatabas

Viktig information till dig som är administratör för en fristående skola i Sjuhärads elevdatabas

2018-09-07|Kommentarer inaktiverade för Viktig information till dig som är administratör för en fristående skola i Sjuhärads elevdatabas

Här kommer viktig information till dig som är administratör för en fristående skola i Sjuhärads elevdatabas. Inläsning av elever från Sjuhärads antagningssystem skedde 2018-08-29 och från 2018-08-06 har även årskurs 1 varit öppen för justeringar och nyinskrivningar. Inga fler inläsningar kommer att göras, utan nya elever skrivs in manuellt av dig. Du hanterar också t.ex. avbrott, studievägs- och årskursbyten, etc.

Läs mer

Sommarkörningar

2018-06-15|Kommentarer inaktiverade för Sommarkörningar

Information till fristående huvudmän och landstingsskolor Här kommer viktig information om årskursuppflyttning, inskrivning av nya elever samt utbetalningar från kommuner under sommaren.

Läs mer

Extra preliminärkörning

2018-04-03|Kommentarer inaktiverade för Extra preliminärkörning

Vi har idag gjort en extra preliminärkörning pga att vi nu har lagt in ett stort antal friskolor utanför regionen. Se gärna över så att eleverna stämmer.

Läs mer

Kontaktuppgifter till IST Support

2018-03-02|Kommentarer inaktiverade för Kontaktuppgifter till IST Support

Länk till kontaktuppgifter till IST Support: https://www.ist.com/sv/support

Läs mer

Körningar

2018-02-07|Kommentarer inaktiverade för Körningar

Den 5 och 10 varje månad görs en preliminär körning. Den 16 varje månad görs den definitiva körningen. Inafaller den 5, 10 eller 16 på en röd dag eller helg görs körningen dagen efter. Gäller ej juli-

Läs mer

Hej på det nya året!

2018-01-10|Kommentarer inaktiverade för Hej på det nya året!

Som ni säkert såg så kom det inte med något busskortstillägg på preliminärkörningen förra veckan. Detta är tillträttat på dagens körning. Vi kommer att göra en till preliminärkörning på fr 12/1. Skarp

Läs mer

Kontakt | Sjuhärads Elevdatabas

sjuharadselevdatabas@boras.se
Systemansvar ekonomifrågor: Annika Redhage telefon 033-35 77 73
Systemansvar tekniska frågor: Jörgen Erlandsson telefon 033-35 77 46

Gymnasie- och vuxenutbildningsförvaltningen i Borås Stad ansvarar för drift och administration av databasen som implementerades i maj 2017.

Administratörer – gymnasieskolan

ALMÅSGYMNASIET
Adriana Liedner, adriana.liedner@boras.se, tfn 033-35 77 99
Susanne Brydevall, susanne.brydevall@boras.se, tfn 033-35 78 00

BJÖRKÄNGSGYMNASIET
Rosa Örn, rose-marie.orn@boras.se, tfn 033-35 78 24
Annika Axelsson, annika.axelsson@boras.se, tfn 033-35 78 12

BÄCKÄNGSGYMNASIET
Sofia Hagström, sofia.hagstrom@boras.se, tfn 033-35 79 70

GYMNASIESÄRSKOLAN BORÅS/BERGSLENAGYMNASIET
Bo Hagstedt, bo.hagstedt@boras.se, tfn 0768-88 71 99

DROTTNING BLANKAS GYMNASIESKOLA
Anders Ringman, anders.ringman@dbgy.se, tfn 0722-21 43 46

KUNSKAPSKÄLLAN
May-Britth Larsson, may-britt.larsson@admin.herrljunga.se, tfn 0513-173 02

LBS KREATIVA GYMNASIET
Mikaela Stenbäcken, mikaela.stenbacken@lbs.se, tfn 033-17 03 40

LÄRCENTRUM   
Anna Moskal, anna.moskal@svenljunga.se, tfn 0325-185 70

MARKS GYMNASIESKOLA
Helen Hagborg Dahl, helen-hagborgdahl@mark.se, tfn 0320-21 73 70

PRAKTISKA GYMNASIET BORÅS
Anna Bärgman, anna.bargman@praktiska.se, tfn 0706-16 33 31

REALGYMNASIET
Johanna Hane, Johanna.hane@realgymnasiet.se, tfn 010-139 81 00

STRÖMMA NATURBRUKSCENTRUM
Ulrica Wallin, ulrica.wallin@strommanturbruk.se, tfn 0301-475 02

SUNDLERGYMNASIET
Mona Falk, mona.falk@vargarda.se, tfn 0322-600 909

SVEN ERIKSONSGYMNASIET
Anette Börjesson, anette.börjesson@boras.se, tfn 033-35 80 67
Lena Gustafsson, lena.gustafsson@boras.se, tfn 033-35 80 49

TINGSHOLMSGYMNASIET
Ann-Charlotte Brobjer, anncharlotte.brobjer@ulricehamn.se, tfn 0321-59 54 45

TRANEMO GYMNASIESKOLA
Catharina Cleasson, catharina.claesson@tranemo.se, tfn 0325-57 65 00
Marianne Jarl, marianne.jarl@tranmo.se, tfn 0325-57 65 00

VISKASTRANDSGYMNASIET
Katarina Skaraki, katarina.skaraki@boras.se, tfn 033-35 31 12

 

Administratörer – grundskolan

ALTORPSKOLAN
Vakant, tfn 0513-174-24

BODASKOLAN
Sonja Morris Posse, sonja.morris@boras.se, tfn 033-35 79 09

BOLLEBYGDSKOLAN
Christin Karlsson, christin.karlsson@bollebygd.se, tfn 033-430 56 32

BORÅS KRISTNA SKOLA
Lars Haraldsson, larsh@bkskola.org, tfn 033-48 07 70

DALSJÖSKOLAN
Lena Arvidsson, lena.artursson@boras.se, tfn 033-35 87 10

DALTORPSKOLAN
Johanna Edström, johanna.edstrom@boras.se, tfn 033-35 79 72

ENGELBREKTSKOLAN
Lindsey Laxholm, lindsey.laxholm@boras.se, tfn 033-35 59 97

ERIKSLUNDSKOLAN
Mikael Löfdahl, mikael.lofdahl@boras.se, tfn 033-35 80 14

FRISTADSKOLAN
Ulrika Idh, ulrika.idh@boras.se, tfn 033-35 85 60

FRITSLASKOLAN
Yvonne Andersson, Yvonne.Andersson2@mark.se, tfn 0320-21 77 25

GULLHÖGSKOLAN
Gisela Sahlander, giesela.sahlander@vargarda.se, tfn 0322-60 08 17

INTERNATIONELLA ENGELSKA SKOLAN
Pernilla Gill, pernilla.gill.boras@engelska.se, tfn 033-722 22 50

KUNSKAPSSKOLAN
Helena Sundbaum,  helena.sundbaum@kunskapsskolan.se, tfn 0733-13 71 31

LETEBOSKOLAN
info@leteboskolan.se, tfn 0320-87 320

LYCKESKOLAN
Åsa Kristensson, Asa.Kristensson@mark.se, tfn 0320-21 74 25

MOGASKOLAN
Sanela Karanovic, Sanela.karanovic@svenljunga.se, 0325-182 27

MALMEN MONTESSORI
info@malmen.com, 033-23 73 80

PÄRLAN MONTESSORI
info@montessoriparlan.se, tfn 0320-316 70

SANDGÄRDSKOLAN
Kimmo Hakkala, Kimmo.Hakala@boras.se, tfn 033-35 88 25

STENBOCKSSKOLAN
Tina Andersson, tina.andersson@ulricehamn.se, tfn 0321-59 53 67

SÄRLASKOLAN
Jenny Wesche, jenny.weschke@boras.se, tfn 033-35 37 11

SÄTILASKOLAN
Jens Wiberg, Jens.Wiberg@mark.se, tfn 0320-21 78 52

TRANÄNGSKOLAN
Susanna Odelberg, susanna.odelberg@tranemo.se, tfn 0325-57 66 01

VISKAFORSSKOLAN
Anneli Hjalmarsson, anneli.hjalmarsson@boras.se, tfn 033-35 88 93

ÄNGSKOLAN
Lillemor Carlsson, Lillemor.Carlsson@mark.se, tfn 0320-21 74 45

ÄTRADALSSKOLAN
Linda Gustafsson, linda.gustafsson@ulricehamn.se, tfn 0321-59 55 24

ÖRBYSKOLAN
Ulrika Karlsson, ulrika.karlsson@mark.se, tfn 0320-21 73 35

 

Öppet hus och besöksdagar

Passa på att gå på Öppet hus på de olika gymnasieskolorna för att få så mycket information som möjligt inför ditt gymnasieval. Du som är elev i årskurs 9 och dina föräldrar får då möjligheten att ta reda på mer (mer…)

Viktig information till dig som är administratör för en fristående skola i Sjuhärads elevdatabas

Här kommer viktig information till dig som är administratör för en fristående skola i Sjuhärads elevdatabas.

Inläsning av elever från Sjuhärads antagningssystem skedde 2018-08-29 och från 2018-08-06 har även årskurs 1 varit öppen för justeringar och nyinskrivningar. Inga fler inläsningar kommer att göras, utan nya elever skrivs in manuellt av dig. Du hanterar också t.ex. avbrott, studievägs- och årskursbyten, etc.

(mer…)

Sommarkörningar

Information till fristående huvudmän och landstingsskolor

Här kommer viktig information om årskursuppflyttning, inskrivning av nya elever samt utbetalningar från kommuner under sommaren.

(mer…)

Vårgårda

Elever antagna till Almåsgymnasiet, Bäckängsgymnasiet, Sven Eriksonsgymnasiet, Viskastrandsgymnasiet eller Björkängsgymnasiet ansöker om skolbusskort genom att fylla i blanketten Ansökan om resebidrag för dagliga resor.

Elever som är antagna till andra skolor vänder sig i första hand till skolskjutshandläggare på telefon 0322-600678 alternativt mailar till goran.hernberger@vargarda.se. På kommunens hemsida www.vargarda.se finns ansökningsblankett under flik ”e-tjänster och blanketter”.

Ulricehamn

Elever som är antagna till Almåsgymnasiet, Bäckängsgymnasiet, Sven Eriksonsgymnasiet, Viskastrandsgymnasiet eller Björkängsgymnasiet ansöker om skolbusskort genom att fylla i blanketten Ansökan om resebidrag för dagliga resor.

Elever som är antagna till Naturbruksgymnasiet i Svenljunga kontaktar Ulricehamns kommun, Ewa Goliat, tfn 0321-595450, ewa.goliat@ulricehamn.se.

Elever som är antagna till andra gymnasieskolor än ovan kontaktar gymnasieskolan som man ska börja på.

Translate »