Sent omval

Om du vill göra några förändringar av dina val eller göra en helt ny ansökan gör du det via blanketten för sent omval. Läs noga igenom informationen på blanketten innan du fyller i den. Tänk på att val som läggs till och val som flyttas upp över tidigare lagda val blir sena val.

Valen placeras då efter de val som är inlämnade under den ordinarie ansökningsperioden. Tänk också på att du gör en ny ansökan om du fyller i en sen omvalsblankett och att den därmed ersätter din gamla om du tidigare gjort en. Därför ska alla val skrivas ned, både gamla och nya, i den rangordning du önskar söka dem.

Gör så här:

Du fyller i blanketten för Sent omval (PDF – 158 kB). Använd flera blanketter om du har fler än fem val.
Glöm inte att fylla i aktuellt mobilnummer så att vi kan nå dig.
Du fyller i ansökan med samtliga val, både nya och gamla och rangordnar dem som du helst vill ha dem.
Skriv under blanketten.
Skicka den via post eller scanna/fota den och skicka via e-post till oss.
När vi har fått in blanketten är det den som gäller. Du kan då se din ansökan via ansökningswebben.
Får du en ny plats i reservantagningarna får du besked via post eller telefon.

Har du frågor kring ansökan, kontakta oss på Antagningsenheten Sjuhärad eller prata med din studie- och yrkesvägledare.

2024-05-15T16:42:56+02:00
Till toppen