About Anna Stenberg

This author has not yet filled in any details.
So far Anna Stenberg has created 62 blog entries.

Administratörer – gymnasieskolan

ALMÅSGYMNASIET
Adriana Liedner, adriana.liedner@boras.se, tfn 033-35 77 99
Susanne Brydevall, susanne.brydevall@boras.se, tfn 033-35 78 00

BÄCKÄNGSGYMNASIET
Sofia Hagström, sofia.hagstrom@boras.se, tfn 033-35 79 70

GYMNASIESÄRSKOLAN BORÅS/BERGSLENAGYMNASIET
Bo Hagstedt, bo.hagstedt@boras.se, tfn 0768-88 71 99

DROTTNING BLANKAS GYMNASIESKOLA BORÅS
Anders Ringman, anders.ringman@dbgy.se, tfn 0722-21 43 46

KUNSKAPSKÄLLAN
Victoria Bengtsson, victoria.bengtsson@admin.herrljunga.se, tfn 0513-173 00
Thereze Gunnarsson, thereze.gunnarsson@admin.herrljunga.se 0513-17334

LBS KREATIVA GYMNASIET BORÅS
Carina Svärd, carina.svard@lbs.se, tfn 033-17 03 40

LÄRCENTRUM   
Marita Karlsson, marita.k.karlsson@svenljunga.se, tfn 0325-18573

MARKS GYMNASIESKOLA
Helen Hagborg Dahl, helen.hagborgdahl@mark.se, tfn 0320-21 73 70

PRAKTISKA GYMNASIET BORÅS
Åsa Svantesson, asa.svantesson@praktiska.se, tfn 0726-00 67 60

REALGYMNASIET
Johanna Hane, Johanna.hane@realgymnasiet.se, tfn 010-139 81 00

STRÖMMA NATURBRUKSCENTRUM
Ulrica Wallin, ulrica.wallin@strommanaturbruk.se, tfn 0301-475 02

SUNDLERGYMNASIET
Mona Falk, mona.falk@vargarda.se, tfn 0322-600 909

SVEN ERIKSONSGYMNASIET
Anette Börjesson, anette.borjesson@boras.se, tfn 033-35 80 67
Lena Gustafsson, lena.gustafsson@boras.se, tfn 033-35 80 49

TINGSHOLMSGYMNASIET
Ann-Charlotte Brobjer, anncharlotte.brobjer@ulricehamn.se, tfn 0321-59 54 45

TRANEMO GYMNASIESKOLA
Catharina Claesson, catharina.claesson@tranemo.se, tfn 0325-57 65 00
Marianne Jarl, marianne.jarl@tranemo.se, tfn 0325-57 65 00
Charlotta Paulsson, paulsson.charlotta@tranemo.se, tfn 0325-57 65 03

 

VISKASTRANDSGYMNASIET
Carina Svedberg, carina.svedberg@boras.se, tfn 033-35 31 12

2019-11-26T10:29:30+00:00

Administratörer – grundskolan

ALTORPSKOLAN
Sofia Stenlöv, Sofia.Stenlov@admin.herrljunga.se

BODASKOLAN
Sonja Morris Posse, sonja.morris@boras.se, tfn 033-35 79 09

BOLLEBYGDSKOLAN
Christin Karlsson, christin.karlsson@bollebygd.se, tfn 0734-647 217

BORÅS KRISTNA SKOLA
Lars Haraldsson, larsh@bkskola.org, tfn 033-48 07 70

DALSJÖSKOLAN
Lena Arvidsson, lena.artursson@boras.se, tfn 033-35 87 10

DALTORPSKOLAN
Johanna Edström, johanna.edstrom@boras.se, tfn 033-35 79 72

ENGELBREKTSKOLAN
Ulrika Idh, ulrika.idh@boras.se, tfn 033-35 59 97

ERIKSLUNDSKOLAN
Mikael Löfdahl, mikael.lofdahl@boras.se, tfn 033-35 80 14

FRISTADSKOLAN
Birgitta Mery Claesson, birgitta.mery.claesson@boras.se, tfn 033-35 85 60

FRITSLASKOLAN
Yvonne Andersson, Yvonne.Andersson2@mark.se, tfn 0320-21 77 25

GULLHÖGSKOLAN
Giesela Sahlander, giesela.sahlander@vargarda.se, tfn 0322-60 08 17

INTERNATIONELLA ENGELSKA SKOLAN
Pernilla Gill, pernilla.gill.boras@engelska.se, tfn 033-722 22 50

KUNSKAPSSKOLAN
Helena Sundbaum,  helena.sundbaum@kunskapsskolan.se, tfn 0733-13 71 31

LETEBOSKOLAN
info@leteboskolan.se, tfn 0320-87 320

LYCKESKOLAN
Åsa Kristensson, Asa.Kristensson@mark.se

MOGASKOLAN
Cecilia Jimsten, cecilia.jimsten@svenljunga.se, tfn 0325-183 91

MALMEN MONTESSORI
Cornelia Sandqvist, cornelia.sandqvist@malmen.com, 033-23 73 80

PÄRLAN MONTESSORI
info@montessoriparlan.se, tfn 0320-316 70

SANDGÄRDSKOLAN
Kimmo Hakkala, Kimmo.Hakala@boras.se, tfn 033-35 88 25

STENBOCKSSKOLAN
Tina Andersson, tina.andersson@ulricehamn.se, tfn 0321-59 53 67

SÄRLASKOLAN
Jenny Werneholm, jenny.werneholm@boras.se, tfn 033-35 80 74

SÄTILASKOLAN
Jens Wiberg, Jens.Wiberg@mark.se, tfn 0320-21 78 53

TRANÄNGSKOLAN
Susanna Odelberg, susanna.odelberg@tranemo.se, tfn 0325-57 66 01

VISKAFORSSKOLAN
Anneli Hjalmarsson, anneli.hjalmarsson@boras.se, tfn 033-35 88 93

ÄNGSKOLAN
Lillemor Carlsson, Lillemor.Carlsson@mark.se, tfn 0320-21 74 45

ÄTRADALSSKOLAN
Linda Gustafsson, linda.gustafsson@ulricehamn.se, tfn 0321-59 55 24

ÖRBYSKOLAN
Ulrika Karlsson, ulrika.karlsson@mark.se, tfn 0320-21 73 35

2019-11-26T10:26:01+00:00

Sommarkörningar

Information till fristående huvudmän och landstingsskolor

Här kommer viktig information om årskursuppflyttning, inskrivning av nya elever samt utbetalningar från kommuner under sommaren.

(mer…)

2019-05-20T11:29:56+00:00

Vårgårda

Elever antagna till Almåsgymnasiet, Bäckängsgymnasiet, Sven Eriksonsgymnasiet, Viskastrandsgymnasiet eller Björkängsgymnasiet ansöker om skolbusskort genom att fylla i blanketten Ansökan om resebidrag för dagliga resor.

Elever som är antagna till andra skolor vänder sig i första hand till skolskjutshandläggare på telefon 0322-60 08 22 alternativt mailar till emilia.cronelid@vargarda.se. På kommunens hemsida www.vargarda.se finns ansökningsblankett under flik ”e-tjänster och blanketter”.

2019-10-24T12:06:59+00:00

Ulricehamn

Elever som är antagna till Almåsgymnasiet, Bäckängsgymnasiet, Sven Eriksonsgymnasiet, Viskastrandsgymnasiet eller Björkängsgymnasiet ansöker om skolbusskort genom att fylla i blanketten Ansökan om resebidrag för dagliga resor.

Elever som är antagna till Naturbruksgymnasiet i Svenljunga kontaktar Ulricehamns kommun, Ewa Goliat, tfn 0321-595450, ewa.goliat@ulricehamn.se.

Elever som är antagna till andra gymnasieskolor än ovan kontaktar gymnasieskolan som man ska börja på.

2018-05-28T09:51:24+00:00

Tranemo

Elever som är antagna till Almåsgymnasiet, Bäckängsgymnasiet, Sven Eriksonsgymnasiet, Viskastrandsgymnasiet eller Björkängsgymnasiet ansöker om skolbusskort genom att fylla i blanketten Ansökan om resebidrag för dagliga resor.

Elever som är antagna till Naturbruksgymnasiet i Svenljunga kontaktar Tranemo kommun, Catharina Claesson, tfn 0325-57 65 07, catharina.claesson@tranemo.se.

Elever som är antagna till andra gymnasieskolor än ovan kontaktar gymnasieskolan som du ska börja på.

2018-05-28T09:51:39+00:00

Svenljunga

Elever som är antagna till Almåsgymnasiet, Bäckängsgymnasiet, Sven Eriksonsgymnasiet, Viskastrandsgymnasiet eller Björkängsgymnasiet ansöker om skolbusskort genom att fylla i blanketten Ansökan om resebidrag för dagliga resor.

Elever som är antagna till Lärcentrum i Svenljunga kontaktar Lärcentrum.

Elever som är antagna till Naturbruksgymnasiet i Svenljunga kontaktar Barn- och utbildningsförvaltningen i Svenljunga kommun, Yvonne Claesson, tfn 0325-183 61, yvonne.claesson@svenljunga.se.

Elever som är antagna till andra gymnasieskolor än ovan kontaktar gymnasieskolan som du ska börja på.

2018-05-28T09:51:53+00:00

Mark

Elever antagna på Marks gymnasieskola får sitt skolbusskort utdelat första skoldagen.

Elever antagna på kommunal skola i Borås Stad ansöker om skolbusskort genom blanketten Ansökan om resebidrag för dagliga resor.

Elever antagna på övriga gymnasieskolor ansöker om skolbusskort hos Marks kommun.

Blankett för ansökan och information finns på www.mark.se/gymnasiebidrag.

Kontaktperson är Rose-Marie Carlsson, 0320-21 74 09, rose-marie.carlsson@mark.se.

2019-05-20T11:29:56+00:00

Herrljunga

Elever som är antagna till gymnasieskola utanför Herrljunga kommun kontaktar gymnasieskolan som du ska börja på.

Elever som är antagna till gymnasieskola i Borås kommun ansöker om skolbusskort genom att fylla i blanketten Ansökan om resebidrag för dagliga resor.

Har du längre än 6 km från hemmet till tåg/busstation ansöker du om anslutningsersättning för dagliga resor.

Elever som är antagna till Naturbruksgymnasium ansöker om Inackorderingstillägg.

Kontaktperson i Herrljunga kommun är Birgitta Fredriksson, tfn 0513-173 04, e-post birgitta.fredriksson@admin.herrljunga.se.

2019-05-20T11:29:56+00:00

Borås

Elever som är folkbokförda i Borås ansöker om skolbusskort genom att fylla i blanketten Ansökan om resebidrag för dagliga resor oavsett vilken skola de har antagits till.

Bor du i annan kommun inom Sjuhärad men är antagen till en kommunal skola inom Borås ansöker du också om skolbusskort via blanketten Ansökan om resebidrag för dagliga resor.

Elever som bor i Göteborg och Varberg söker i sina respektive hemkommuner.

Kontaktperson för skolbusskort i Borås är Esma Saljic, tfn 033-35 77 67, esma.saljic@boras.se.

2019-10-07T08:54:41+00:00
Translate »