About admin

This author has not yet filled in any details.
So far admin has created 25 blog entries.

Viktiga länkar

Arbetsförmedlingen – Yrken och framtid

Centrala Studiestödsnämnden, CSN – Om bidrag och lån till dem som studerar

Yrmis – Info och filmer om olika yrken

Utbildningsinfo.se – Alla utbildningar och skolor i Sverige

Gymnasieinfo.se – Om yrken, program och skolor inför gymnasievalet

Välja skola – Jämför skolors kvalitet och resultat

Skolledning

ALMÅSGYMNASIET
Gymnasiechef: Enikö Mihai, eniko.mihai@boras.se, tfn 033-35 77 90

Rektor: Camilla Brogeby, camilla.brogeby@boras.se, tfn 033-35 77 94, 0768-88 77 94
Ansvarsområde: 
Barn- och fritidsprogrammet
Vård- och omsorgsprogrammet
Gymnasiesärskolans specialutformade
Program Hälsa-Vård-Omvårdnad

Rektor: Kristina Brink, kristina.brink@boras.se, tfn 033-35 77 92
Ansvarsområde:
Hotell- och turismprogrammet
Restaurang- och livsmedelsprogrammet
Lärlingsutbildning

Rektor: Stefan Carmesund, stefan.carmesund@edu.boras.se, tfn 033-35 77 93
Ansvarsområde: 
Handels- och administrationsprogrammet
Hantverksprogrammet Florist
Hantverksprogrammet Frisör
Hantverksprogrammet Stylist, hår och makeup

BJÖRKÄNGSGYMNASIET
Rektor: Jesper Henriksson, tfn 033-35 78 10, 0768-88 78 10
Ansvarsområde:
Introduktionsprogrammet Språkintroduktion

Samordnare lag 1: Kristin Häggkvist, kristin.haggkvist@edu.boras.se, tfn 033-35 78 46, 0768-88 78 46
Samordnare lag 2: Kristin Häggkvist, kristin.haggkvist@edu.boras.se, tfn 033-35 78 46, 0768-88 78 46
Samordnare lag 3: Kristin Virén, kristin.kr.viren@edu.boras.se, tfn 0721-60 05 25

Rektor:
 Asal Josefsson
Ansvarsområde:
Introduktionsprogram

Samordnare lag 4: Eva Josefsson, eva.josefsson@edu.boras.se, tfn 0721-60 07 95
Samordnare lag 5: Barbro Wiktorsson, barbro.wiktorsson@boras.se, tfn 033-35 31 91, 0704-55 31 91

BÄCKÄNGSGYMNASIET
Gymnasiechef: Martin Eklöf, martin.eklof@boras.se, tfn 0768-88 79 39

Rektor: Ann-Marie Ahlin, ann-marie.ahlin@boras.se, tfn 033-35 79 60
Ansvarsområde:
Estetiska programmet
Språkintroduktion

Rektor: Anna Almroth Werna, anna.almroth.werna@boras.se, tfn 033-35 79 41
Ansvarsområde:
Samhällsvetenskapsprogrammet

Rektor: Johanna Ulveström, johanna.ulvestrom@boras.se, tfn 033-35 30 32, 0768-88 30 32
Ansvarsområde:
Humanistiska programmet

Rektor: Eero Jensholm, eero.jensholm@boras.se, tfn 033-35 79 54, 0768-88 79 54
Ansvarsområde:
Naturvetenskapsprogrammet

DROTTNING BLANKAS GYMNASIESKOLA
Rektor: Johannah Karlsson, johannah.karlsson@dbgy.se, tfn 0703-66 49 14

GYMNASIESÄRSKOLAN BORÅS/BERGSLENAGYMNASIET
Rektor: Elisabeth Jövinger, elisabeth.jovinger@boras.se, tfn 033-35 39 40
Ansvarsområde:
Gymnsasiesärskolans nationella program

Rektor: Claes-Göran Pellby, claes-goran.pellby@boras.se, tfn 033-35 39 17, 35 32 95
Ansvarsområde:
Gymnasiesärskolans individuella program

KUNSKAPSKÄLLAN
Rektor: Malin Lindberg, malin.lindberg@admin.herrljunga.se, tfn 0513-173 00

LBS KREATIVA GYMNASIET
Rektor: Cecilia Rigert, cecilia.rigert@lbs.se,  tfn 033-17 03 48

LÄRCENTRUM
Rektor: Therese Ahlqvist, therese.ahlqvist@svenljunga.se, tfn 0325- 182 23
Ansvarsområde:
Introduktionsprogram

MARKS GYMNASIESKOLA
Rektor: Markus Ring, markus.ring@mark.se, tfn 0320 21 73 75
Ansvarsområde:
Gymnasiesärskolan

Biträdande rektor: Per Nydahl, per.nydahl@mark.se tfn 0320 21 73 47
Ansvarsområde:
Introduktionsprogrammen

Biträdande rektor: Tinah Hallberg, tinah.hallberg@mark.se, tfn 0320 21 74 07
Ansvarsområde:
Barn- och fritidsprogrammet
Naturvetenskapsprogrammet
Samhällsvetenskapsprogrammet
Teknikprogrammet
Vård- och omsorgsprogrammet

Biträdande rektor: Jonas Andersson, jonas.andersson@mark.se, tfn 0320 21 74 34
Ansvarsområde:
Bygg- och anläggningsprogrammet
El- och energiprogrammet
Industritekniska programmet
Lärlingsutbildningar

Biträdande rektor: Johan Westerberg, johan.westerberg@mark.se, tfn 0320 21 73 49
Ansvarsområde:
Ekonomiprogrammet
Estetiska programmet
Handels- och administrationsprogrammet
Idrottsgymnasiet

PRAKTISKA BORÅS
Rektor: Hans Albinsson, hans.albinsson@praktiska.se,  tfn 0768-28 15 20

REALGYMNASIET
Rektor: Richard Edström, richard.edstrom@realgymnasiet.se, tfn 010-139 81 02, 0766-47 20 00

STRÖMMA NATURBRUKSCENTRUM
Rektor:
Maria Ekbrand, maria.ekbrand@strommanaturbruk.se, tfn 0301-475 01, 073-651 66 07

SUNDLERGYMNASIET
Gymnasiechef: Thomas Johansson, thomas.johansson@vargarda.se, tfn 0322-60 08 86

Rektor: Maria Eriksson Svanberg, maria.eriksson-svanberg@vargarda.se, tfn 0322-60 09 88

SVEN ERIKSONSGYMNASIET
Gymnasiechef: Catrine Berglund, catrine.berglund@boras.se, tfn 033-35 78 60, 0768-88 78 60

Rektor: John Murray, john.murray@boras.se, tfn 033-35 80 50, 033-35 81 11
Ansvarsområde:
Barn- och fritidsprogrammet med idrottsprofil
IB – International Baccalaureate
NIU – Nationell Idrottsutbildning

Rektor: Anders Nilsson, anders2.nilsson@boras.se, tfn 033-35 59 13
Ansvarsområde:
Teknikprogrammet
NIU – Nationell Idrottsutbildning

Rektor: Pär Sundbaum, par.sundbaum@boras.se, tfn 033-35 81 50
Ansvarsområde:
Entreprenörsprogrammet

Rektor: Per Andersson, per.andersson@edu.boras.se, tfn 033-35 81 50, 0768-88 81 50
Ansvarsområde:
Ekonomiprogrammet

TINGSHOLMSGYMNASIET
Verksamhetschef: Thony Kankare, thony.kankare@ulricehamn.se, tfn 0321-59 54 48

Rektor: Matthias Nordgren, matthias.nordgren@ulricehamn.se, tfn 0321-59 54 46
Ansvarsområde: 
Barn- och fritidsprogrammet
Ekonomiprogrammet
El- och energiprogrammet
Estetiska programmet
Fordons- och transportprogrammet
Handels- och administrationsprogrammet
Industritekniska programmet
Naturvetenskapsprogrammet
Samhällsvetenskapsprogrammet
Teknikprogrammet
Vård och omsorgsprogrammet

Rektor: Marita Lindman Johansson, marita.lindmanjohansson@ulricehamn.se, tfn 0321-59 54 47
Ansvarsområde:
Introduktionsprogrammen
Gymnasiesärskolan

TRANEMO GYMNASIESKOLA
Rektor: Lars-Gunnar Johansson, larsgunnar.johansson@tranemo.se, tfn 0325-57 65 09
Ansvarsområde:
Yrkesprogram

Rektor: Claes-Håkan Martinsson, claeshakan.martinsson@tranemo.se, tfn 0325-57 65 01
Ansvarsområde:
Högskoleförberedande program

VISKASTRANDSGYMNASIET
Gymnasiechef: Kaj Sandgren, kaj.sandgren@boras.se, tfn 033-35 31 10

Rektor: Magnus Björk, magnus.bjork@boras.se, tfn 033-35 31 15
Ansvarsområde:
El- och energiprogrammet
Estetiska programmet
Industritekniska programmet – Produkt och maskinteknik
Hantverksprogrammet
Samhällsvetenskapsprogrammet

Rektor: Anna-Lena Jacobsson, anna-lena.jacobsson@boras.se, tfn 033-35 31 30
Ansvarsområde:
Fordons- och transportprogrammet
Gymnasiesärskolans program på Viskastrand

Rektor: Kenneth Ohlsén, kenneth.ohlsen@boras.se, tfn 033-35 31 40, 0768-88 31 40
Ansvarsområde:
Bygg- och anläggningsprogrammet
VVS- och fastighetsprogrammet
Industritekniska programmet – Svetsteknik

Gymnasiesärskolan

Antagningsenheten Sjuhärad sköter inte ansökan och antagningen till gymnasiesärskolan.

Läs mer om gymnasiesärskolan och hur antagningen går till i respektive kommun här:

Gymnasiesärskolan Borås Stad
Gymnasiesärskolan i Marks kommun
Gymnasiesärskolan i Ulricehamns kommun
Gymnasiesärskolan i Vårgårda kommun
Gymnasiesärskolan på Naturbruksgymnasierna Västra Götaland – besök webbplats

 

Skolor

Bor du i någon av kommunerna på kartan har du rätt att söka fritt till samtliga gymnasieskolor i regionen och konkurrera om en plats med ditt betyg. Besök respektive skolas webbplats för mer information.

Ansökningswebb – Ansök här

Webbsök öppnar den 7 januari och stänger den 1 februari. Du kan logga in och registrera din ansökan från och med den 7 januari 2016.

ANSÖK HÄR

Går du i kommunal skola i Borås använder du din nuvarande Dexterinloggning. Övriga elever i regionen får, i slutet av december, inloggningsuppgifter via sin grundskola.
Äldresökande (ungdomar som vill söka till gymnasiet och redan har gått ut grundskolan) har rätt att påbörja en gymnasieutbildning till och med det första kalenderhalvåret det år de fyller 20 år.

Om du redan går på gymnasiet kontaktar du gymnasieskolans studievägledare för att få inloggningsuppgifter för ansökan via webben.

Personer som inte går på gymnasiet får inloggningsuppgifter genom att kontakta oss på antagningsenheten. Maila till gymnasieantagningen@boras.se

Translate »