About admin

This author has not yet filled in any details.
So far admin has created 25 blog entries.

Marks Gymnasieskola

Marks Gymnasieskolas webbplats:
www.marksgymnasieskola.se

Kommunal gymnasieskola

LBS Kreativa Gymnasiet

LBS Kreativa Gymnasiets webbplats:
www.lbs.se/boras

Fristående gymnasieskola

Kunskapskällan

Kunskapskällans webbplats:
www.kunskapskallan.se

Kommunal gymnasieskola

Drottning Blankas Gymnasieskola

Drottning Blankas Gymnasieskolas webbplats:
www.dbgy.se

Fristående gymnasieskola

Praktiska Gymnasiet Borås

Praktiska Gymnasiet Borås webbplats:
www.praktiska.se

Fristående gymnasieskola

Bäckängsgymnasiet

Bäckängsgymnasiets webbplats:
boras.se/backang

Kommunal gymnasieskola

Almåsgymnasiet

Almåsgymnasiets webbplats:
boras.se/almas

Kommunal gymnasieskola

Antagningsstatistik

Antagningsstatistik
Du kan här hitta antagningsstatistik för gymnasieskolorna inom vårt samverkansområde sorterat efter huvudman.

Slutlig antagning 2016

Reservantagning 2016

Slutlig antagning 2017

Reservantagning 2017

Studie- och yrkesvägledare – gymnasieskolan

ALMÅSGYMNASIET
Alingsåsvägen 36, 504 38 Borås
SYV: Susanna Brissman, susanna.brissman@boras.se, tfn 033-35 77 97

BJÖRKÄNGSGYMNASIET
Klinikvägen 48, 501 80 Borås
SYV Introduktionsprogrammet Språkintroduktion: Karin Åhman, karin.ahman@boras.se, tfn 033-35 78 11, 0734-32 75 58
Samordnare lag 1: Kristin Häggkvist, kristin.haggkvist@edu.boras.se, tfn 033-35 78 46, 0768-88 78 46
Samordnare lag 2: Kristin Häggkvist, kristin.haggkvist@edu.boras.se, tfn 033-35 78 46, 0768-88 78 46
Samordnare lag 3: Kristin Virén, kristin.kr.viren@edu.boras.se, tfn 0721-60 05 25
SYV Introduktionsprogrammen Preparand, Yrkesintroduktion och Individuellt alternativ: Lotta Seger, lotta.seger@boras.se, tfn 033-35 78 50, 0704-55 78 50
Samordnare lag 4: Eva Josefsson, eva.josefsson@edu.boras.se, tfn 0721-60 07 95
Samordnare lag 5: Barbro Wiktorsson, barbro.wiktorsson@boras.se, tfn 033-35 31 91, 0704-55 31 91

BÄCKÄNGSGYMNASIET
P A Halls terrass 7, 501 80 Borås
SYV: Jane Eriksson, jane.eriksson@boras.se, tfn 033-35 79 51
SYV: Anneli Hellsten, anneli.hellsten@boras.se, tfn 033-35 79 47

GYMNASIESÄRSKOLAN BORÅS/BERGSLENAGYMNASIET
Bergslenagatan 4, 506 30 Borås
SYV: Roland Trygg, roland.trygg@boras.se, tfn 033-35 39 70, 0768-88 39 70

DROTTNING BLANKAS GYMNASIESKOLA
Stora Brogatan 11, 503 30 Borås
SYV: Johannah Karlsson, johannah.karlsson@dbgy.se, tfn 0703-66 49 14

KUNSKAPSKÄLLAN
Västra Parkgatan 4, 524 30 Herrljunga
SYV: Christian Svensson, christian.svensson@admin.herrljunga.se, tfn 0513-173 05

LBS KREATIVA GYMNASIET
Lundbygatan , 506 30 Borås
SYV: Joline Fredriksson, joline.fredriksson@academedia.se, tfn 0724-51 61 48

LÄRCENTRUM              
Vuxenutbildningen, Torggatan 9, 512 80 Svenljunga
SYV Introduktionsprogram: Pia Hagrenius, pia.hagrenius@svenljunga.se, tfn 0325-182 13

MARKS GYMNASIESKOLA
Kunskapens Hus, Varbergsvägen 6, 511 80 Kinna
SYV: Pia Struxjö, pia.struxsjo@mark.se, tfn 0320 21 73 97
SYV Introduktionsprogram: Carin Ljungblad, carin.ljungblad@mark.se, tfn 0320-21 74 51

PRAKTISKA GYMNASIET BORÅS
Grönbogatan 5, 504 68 Borås
SYV: Anna Bärgman, anna.bargman@vindora.se, tfn 0706-16 33 31

REALGYMNASIET
Viskastrandsgatan 3-5, 506 30 Borås
SYV: Caroline Andersson, caroline.andersson@realgymnasiet.se, tfn 0721-85 39 09

STRÖMMA NATURBRUKSCENTRUM
SYV: Britt Axelsson, britt.axelsson@strommanaturbruk.se, tfn 070-645 34 62

SUNDLERGYMNASIET
Föreningsgatan 1, 447 80 VÅRGÅRDA
SYV: Susanna Yngve, susanna.yngve@vargarda.se, tfn 0708-73 50 90

SVEN ERIKSONSGYMNASIET
Sven Eriksonsplatsen, 501 80 Borås
SYV: Magnus Claesson, magnus.claesson@boras.se, tfn 033-35 32 06, 0768-88 32 06
SYV: Anna Ekelund Täreby, anna.ekelund.tareby@boras.se, tfn 033-35 32 02, 0768-88 32 02

TINGSHOLMSGYMNASIET
Tre Rosors väg, 523 86 Ulricehamn
SYV: Stigbjörn Persson, stigbjorn.persson@ulricehamn.se, tfn 0321-59 54 98, 0766-43 54 98
SYV: Emelie Svensson, emelie.svensson@ulricehamn.se, tfn 0321-59 54 64,  0766-43 54 64

TRANEMO GYMNASIESKOLA
Brogatan 11, 514 80 Tranemo
SYV: Charlotta Paulsson, charlotta.paulsson@tranemo.se, tfn 0325-576503

VISKASTRANDSGYMNASIET
Viskastrandsgatan 8, 506 30 Borås
SYV: Ida Ahlbom, ida.ahlbom@boras.se, tfn 033-35 31 03, 0768-88 31 03

 

Studie- och yrkesvägledare – grundskolan

ALTORPSKOLAN
Västra Parkgatan 6, 524 30 Herrljunga
SYV:
Christian Svensson, christian.svensson@admin.herrljunga.se, tfn 0513-173 05

BODASKOLAN
Milstensgatan 25, 504 57 Borås
SYV: Samuel Andersson, samuel.andersson@boras.se, tfn 033-35 79 13, 0734-32 76 98

BOLLEBYGDSKOLAN
Krokdalsvägen 23 A, 517 83 Bollebygd
SYV: Jessica Lindh, jessica.lindh@bollebygd.se, tfn 033-430 56 20

BORÅS KRISTNA SKOLA
Albanoliden 5, 506 30 Borås
SYV: Lars Haraldsson, larsh@bkskola.org, tfn 033-48 07 70

DALSJÖSKOLAN
Dalsjövägen 16, 516 34 Dalsjöfors
SYV: Sara Jigdal, sara.jigdal@boras.se, tfn 033-35 87 24

DALTORPSKOLAN
Stora Tvärgränd 1-3, 504 33 Borås
SYV: Frida Hessleklint, frida.hessleklint@boras.se, tfn 033-35 79 78

ENGELBREKTSKOLAN
Engelbrektsgatan 14, 506 36 Borås
SYV: Lindsey Laxholm, lindsey.laxholm@boras.se, tfn 033-35 59 97 och 0768-88 59 97

ERIKSLUNDSKOLAN
Campinggatan, 506 40 Borås
SYV: Vakant, tfn 033-35 80 15

FRISTADSKOLAN
Skolvägen 6, 513 34 Fristad
SYV: Birgitta Norén, birgitta.noren@boras.se, tfn 033-35 87 66

FRITSLASKOLAN
Skolvägen 2, 511 71 Fritsla
SYV: Sandra Svenningsson, sandra.svenningsson@mark.se, tfn 0320-21 76 65 och 0737-88 07 67

GULLHÖGSKOLAN
Parkgatan 18, 447 80 Vårgårda
SYV: Jessica Renko, jessica.renko@vargarda.se, tfn 0709-16 56 31

INTERNATIONELLA ENGELSKA SKOLAN
Idrottsgatan 13 , 506 30 Borås
SYV: Peter Tegebo, peter.tegebo.boras@engelska.se, tfn 033-722 22 50, 0733-03 06 35

KUNSKAPSSKOLAN
Lagerqrantz plats 9, 504 31 Borås
SYV: Vesna Fransson, vesna.fransson@kunskapsskolan.se, tfn 0733-13 71 31 (måndagar och tisdagar)

LETEBOSKOLAN
Letebovägen 4, 519 90 Horred 
SYV: Emma Johansson, info@leteboskolan.se, tfn 0320-87 362

LYCKESKOLAN
Lilla Lyckegatan 4, 511 54 Kinna
SYV: Maria Stenholm, maria.stenholm@mark.se, tfn 0320-21 74 30

MOGASKOLAN
Skolgatan 19, 512 80 Svenljunga
SYV: Carina Svärd, carina.svard@svenljunga.se, tfn 0325-183 27

MALMEN MONTESSORI
Katrinebergsgatan 21, 504 39 Borås
SYV: Jan Immonen, jan.immonen@malmen.com, tfn 033-23 73 80

PÄRLAN MONTESSORI
Industrigatan 2, 511 62 Skene
SYV: Ulrika Järlestrand,  syokonsulent@montessoriparlan.se, tfn 0320-32 460

SANDGÄRDSKOLAN
Skolvägen, 518 21 Sandared
SYV: Kimmo Hakala, kimmo.hakala@boras.se, tfn 033-35 88 25, 0708-83 94 21

STENBOCKSSKOLAN
Stenbocksgatan 50, 523 86 Ulricehamn
SYV: Per Håkansson, per.hakansson@ulricehamn.se, tfn 0321-59 53 71

SÄRLASKOLAN
Särlagatan 1, 504 39 Borås
SYV:
Susanne Lund, susanne.lund@boras.se, tfn 033-35 78 73

SÄTILASKOLAN
Zethelius väg 3, 511 69 Sätila
SYV: Robert Serholt, robert.serholt@mark.se, tfn 0736- 846824

TRANÄNGSKOLAN
Brogatan 18A, 514 80 Tranemo
SYV: Kerstin Hagnestål, kerstin.hagnestal@tranemo.se, tfn 0325-57 66 20

VISKAFORSSKOLAN
Varbergsvägen 79 , 515 34 Viskafors
SYV:  Tannia Clamp, tannia.clamp@boras.se, tfn 033-35 88 88

ÄNGSKOLAN
Gästgivaregatan 7, 511 61 Skene
SYV: Mona Carlsson, mona.carlsson@mark.se, tfn 0725-08 11 69

ÄTRADALSSKOLAN
Lenavägen 1, 523 02 Timmele
SYV: Madelene Kroon, madelene.kroon@ulricehamn.se, tfn 0321-59 55 28

ÖRBYSKOLAN
Månsavägen 6, 511 31 Örby
SYV: Sandra Svenningsson, sandra.svenningsson@mark.se, tfn 0320-21 76 65 och 0737-88 07 67

Translate »