Antagningsenheten Sjuhärad flyttar

Måndag 20/3 flyttar Antagningsenheten Sjuhärad till Olovsholmsgatan 32. Under 20-21/3 kommer vi däför ha en begränsad förmåga att kunna ge service. Säkrast når du oss via mejl så svarar vi så fort vi har möjlighet.

Ansöknings- perioden är stängd

Ansökningsperioden stängde 1 februari 2017.

Omkring 5 april kommer det preliminära resultatet att visas.

Öppet hus

Passa på att gå på Öppet hus på de olika gymnasieskolorna för att få så mycket information som möjligt inför ditt gymnasieval.
Du som är elev i årskurs 9 och dina föräldrar får då möjligheten att ta reda

Fråga antagningsenheten

Du kan mejla din fråga till antagningsenheten så svarar vi dig så snart vi kan. Mejla [email protected]. Titta gärna under sektionen FAQ för att läsa de vanligaste frågorna som kommer till oss innan du mejlar. Här svarar vi på alla de vanligaste frågorna om antagning och ansökan.

Läs vanliga frågor och svar

Läs katalogen Programväljaren

Här kan du ladda ner en pdf-fil eller läsa katalogen Programväljaren för Boråsregionen online. Programväljaren är en tryckt katalog som presenterar alla gymnasieutbildningar i Borås, Bollebygd, Herrljunga, Mark, Svenljunga, Tranemo, Ulricehamn och Vårgårda.

Läs Programväljaren
Translate »