Om- och nyvalsperioden har stängt

Om – och nyvalsperioden stängde den 15 maj. Arbetet med den slutliga antagningen har börjat.
Resultatet från den slutliga antagningen beräknas vara klart senast den 1 juli 2017.

 

Program som inte startar till hösten 2017

Följande program kommer inte att starta till hösten 2017 på grund av för få sökande. Om du har sökt något av de programmen kommer du att få ett brev hem med informationen. Under om- och nyvalsperioden 18 april- 15 maj har du möjlighet att ändra i din ansökan. 

Tidsplan

Ansökningsperioden öppnar den 9 januari och stänger den 1 februari. Du kan logga in och registrera din ansökan från och med den 9 januari 2017.
Sista ansökningsdag för läsåret 2017/2018 är den 1 februari 2017 .
Preliminär antagning beräknas vara klar under vecka

Fråga antagningsenheten

Du kan mejla din fråga till antagningsenheten så svarar vi dig så snart vi kan. Mejla [email protected]. Titta gärna under sektionen FAQ för att läsa de vanligaste frågorna som kommer till oss innan du mejlar. Här svarar vi på alla de vanligaste frågorna om antagning och ansökan.

Läs vanliga frågor och svar

Läs katalogen Programväljaren

Här kan du ladda ner en pdf-fil eller läsa katalogen Programväljaren för Boråsregionen online. Programväljaren är en tryckt katalog som presenterar alla gymnasieutbildningar i Borås, Bollebygd, Herrljunga, Mark, Svenljunga, Tranemo, Ulricehamn och Vårgårda.

Läs Programväljaren
Translate »