Följande program kommer inte att starta till hösten 2019 på grund av för få sökande. Om du har sökt något av de programmen kommer du att få ett brev hem med informationen. Under om- och nyvalsperioden 15 april- 15 maj har du möjlighet att ändra i din ansökan.

Almåsgymnasiet:
– Naturvetenskapsprogrammet

Viskastrandsgymnasiet:
– Hantverksprogrammet med inriktning textil design
– Programinriktat val mot Hantverksprogrammet inriktning Textil design
– Industritekniska programmet inriktning Processteknik, LÄRLING
– Hantverksprogrammet med inriktning Finsnickeri, LÄRLING
– VVS- och fastighetsprogrammet med inriktning Ventilationsteknik, LÄRLING

Sven Eriksonsgymnasiet:
– Vidareutbildning i form av ett fjärde tekniskt år, med programprofilen Produktionsteknik

Marks Gymnasieskola:
– Hantverksprogrammet med inriktning Stylist, LÄRLING

Realgymnasiet kommer inte att starta profilen Häst på Programinriktat val mot Naturbruksprogrammet inriktning Djur. Men observera att detta endast gäller profilen, programmet och inriktningen startar. Profilen Häst startar alltså på det nationella programmet men inte på Programinriktat val mot Naturbruksprogrammet inriktning Djur.